Melleņu audzēšana - Kultūrmelleņu audzēšanas pamat principi

Krūmmellenes pieder meža augu grupai, tās savās augšanas prasībās ir līdzīgas rododendriem, viršiem un citiem meža augiem. Šie augi ir ļoti jūtīgi pret augstu sāļu koncentrāciju augsnē (tas parasti ir labās labi mēslotās augsnēs) un augstu Ph.
Šo krūmu stādīšanai jāizvēlas saulaina, ja iespējams, aizvēja vieta. Augsnes Ph 4,5 – 5,0. Krūmmellenēm der nabadzīgas augsnes, kur citi augi negrib augt. Labas ir vieglas smilšu augsnes, kuras tad ielabo pievienojot sūnu kūdru.
Stādīšanai mazdārziņā, ieteicams izrakt apmēram 0,60 m diametrā un 0,35m dziļu bedri, tad izrakto augsni samaisīt 1 : 1 ar skābu purva brūno kūdru (Ph 2,8 – 3,2 ja pērk veikalā jājautā neneitralizētā) un tad to visu sapildīt atpakaļ bedrē un tad tur arī iestādīt stādu. Stādu jāiestāda apmēram 5-7 cm. dziļāk kā tas ir audzis. Ja stādāmā augsnes vieta ir samērā mitra ar augstu gruntsūdeni, tad stādījuma vietā veido pacēlumu, kā robežu atzīmēšanas gadījumā, apmēram 30 – 40 cm. Var izmantot arī kādu kūdras maisījumu meža augiem, piemēram "LAFLORAS KKS-M1", tad var stādīt tīrā kūdrā, ar kuru piepilda izrakto bedri. Stādus stāda apmēram metra attālumā vienu no otra, jo tie izaug un zari stiepjas līdz 60 -70 cm uz katru pusi.
Rudenī iestādītos stādus nemēslo, tos aplej un skatās kā tie sagaida ziemu, vai lapas kļūst sarkanas un ,tuvojoties ziemai, tās nobirst. Ja tuvojas aukstums, bet lapas vēl zaļas, krūmiņu var mēģināt sasegt ar skujām, to nenoliec. Agri pavasarī (apmēram aprīļa beigās) uzkaisa sauju karbamīda (slāpekļa mēslojumu) un aplej. Vēlāk var lietot kādu komplekso mēslojumu, kurš ir paredzēts meža augiem (var lietot Shulch mēslojumu kurš domāts rododendriem, viršiem un krūmmellenēm, skatīties uz instrukciju), tālāk kontrolē Ph. Mēslo līdz apmēram 10 jūlijam un vēlāk var vienīgi miglot pa lapām. Nepārmēslot, īpaši uzmanīgi ar slāpekli. Pavasarī sākumā krūmiem lapas ir sarkanīgas, bet kļūstot siltākam tās kļūst zaļas. Ja vasarā lapas ir sarkanīgi dzeltenas, tas nozīmē, ka kaut kas nav kārtībā ar Ph vai barošanu, biežāk ir novērots slāpekļa trūkums, tad var iedot vai nu amonija sulfātu vai amonija nitrātu (ēdamkaroti uz spaini un apliet, spaini uz krūmu), jo karbamīdu drīkst tikai agri pavasarī.
Var izmantot arī bioloģiskos mēslošanas līdzekļus, KANO skābajiem augiem, var aplaistīt arī ar kefīra pārpalikumiem, uzbērt ābolu izspiedas un meža "labumus" pēc sēņošanas
Krūmmelleņu dzinumi labi garšo zaķiem un stirnām, tāpēc stādījums būtu jāiežogo.

SIA "Arosa R" mob. tel. nr. 29407075 tirgo stādus un sniedz konsultācijas stādījumu ierīkošanai.